side menu icon
honoring excellence page hero

Honoring Excellence

The Gold Award is the highest honor in Girl Scouts.
Celebrating the amazing young women who earn it is our honor.

Join us in Fargo, ND at our council-wide recognition ceremony to honor the accomplishments of our 2022 Gold, Silver, and Bronze Award Girl Scouts and Adult Award recipients. 

Date: Saturday, June 11, 2022

Time: 2:30 PM CT - Doors open at 2:00 PM

Location: Avalon Events Center
2525 9th Ave S, Fargo, ND 58103

Tickets: $5 per person

2022 Adult Award Recipients

    First Name

Award

Service Unit

Wendy Daily GSUSA Volunteer of Excellence Brookings
     
Robin Wagner Council Heritage Dakota Territory
     
Jennifer Garcia District Leading the Way Prairie Rose
Stacey Spadgenske District Leading the Way Sakakawea
Danielle Moe District Leading the Way Sakakawea
Katie Edwards District Leading the Way Grand Traills
Kathy Peppenger-Reardon District Leading the Way Sheyenne
Carrie Novy District Leading the Way Milbank
Stephanie McGregor District Leading the Way Rivers Edge
Sarah Olsem District Leading the Way Rivers Edge
Stephanie Vlaminck District Leading the Way Brookings
Kristina Jurgensen District Leading the Way Northern Hills
Lori Thomasson District Leading the Way Rushmore
Ivy Stager District Leading the Way Rushmore
Abbie Eisenbraun District Leading the Way Rushmore
   
            
Jake Hofer District Do Dad Rivers Edge
Pierce Aman District Do Dad Rivers Edge
Marc McGrath District Do Dad Rushmore
Hunger Knight District Do Dad Rushmore
Charles Payton District Do Dad Rushmore
     
Lisa Fosburg District Rising Star Prairie Rose
Tracy Bauer District Rising Star Rivers Edge
Jessica Lappegard District Rising Star Rivers Edge
Carmen Johnson District Rising Star Brookings
Cassie Garman District Rising Star Northern Hills
Kristy Stout District Rising Star Cedar Butte
     
Misty Davidson District Unsung Hero Prairie Rose
Lori Engle District Unsung Hero Prairie Rose
Travis Wagner District Unsung Hero Dakota Territory
Alan Cook District Unsung Hero Brookings
Carolyn Cook District Unsung Hero Brookings
Shawna Hults District Unsung Hero Rushmore
Kelly Thayer District Unsung Hero Rushmore
Angela Bradley District Unsung Hero Rushmore
Cindy Guthrie District Unsung Hero Rushmore
Shannon Coburn District Unsung Hero Rushmore
Justina Peters District Unsung Hero Rushmore
     
Bismarck State College District Trefoil Northwest District - Sakakawea
Lyon County Conservation District Trefoil Southeast District - Lyon county
Spearfish VFW District Trefoil Southwest District - Northern Hills

 

2022 Gold Award Recipients

Cosette Clement
Grand Forks, ND

Sewing an Impact

Caitlynn Ellison
Thief River Falls, MN

Pioneer village Activity Booklet

Erin Fitzgerald
Lisbon, ND

City Dog Park

Kayleen Hermans
Aberdeen, SD

Lighthouse Preschool Sensory Room

Jazmin Hill
Yankton, SD

Soldier's dog Mats

Isabele Johnson
Canistota, SD

From Hider to Handler: Training a Search and Rescue Dog

Kylie Kruize
Fargo, ND

Activity Supply Drive

Madison Park
Watertown, SD

Enrichment for Bramble Park Zoo

Grace Payton
Rapid City, SD

We Are All In This Together

Lauren Peterka
Jamestown, ND

Sewing and Cooking Basics

Kaitlyn Twedell
Grand Forks, ND

Blankets Made with Love

2022 Silver Award Recipients
Troop Girls
Troop 10312 Victoria V
Troop 20002 Cassandra C
Troop 20231 Olivia B, Brooklynn G, Elsie K
Troop 30211 Austyn C, Olivia I, Emily K, Emily M, Addyson S
Troop 30676 Laykin M, Claire S
Troop 40031 Grace B, Cara D, Kira P, Paige S, Ella T, Josephine V
Troop 40281 Grace B, Rylee C
Troop 44224 Hailey A, Kaitlyn B, Kaylin H, Macie R, Piper R, Clare W, Piper W
Troop 50019 Haile A, Hanna A, Eliza E, Raileen F, Andrea K
Troop 56700 Kaylee S, Laura Z, Lily N, Lizzy F, Kaydence S, Alyssa H
Troop 57108 Miya K, Emma T, Ellie W
Troop 68217 Lydia N, Myah T
Troop 74030 Taylor K, Aubrie M, Kyra P, Shiann P
Troop 83007 Jamie B, Jessie B, Charlee B, Abigail F, Viktoria G, Urszula S, Jasmin W
Troop 84106 Elena S
Troop 85112 Reese A, Marly B, Lea D, Courney L, Lisa R, Taylor S

 

2022 Bronze Award Recipients
Troop Girls
Troop 20184 Alison O
Troop 30131 Breanna B, Hazel B, Rya L, Isabella O
Troop 30293 Morgan M, Kendra O, Kaelen P, Leela R
Troop 30315 Kathryn A, Ida A, Lucy H, Kadence M
Troop 30480 Matilda B, Ella L, Leah L, Corinne M, Ann A
Troop 33000 Elena L, Hayden L, Marina L, Annapoorna R, Brooklyn S, Hadley T, Delanie W
Troop 40203 Courtney B, Jaden L, Callie S
Troop 40238 Jaylynn F, Lydia G, Haylee P, Annabelle S
Troop 40271 Morgan B, Irelynd B, Tavia C, Taylor P, Ana S, Renee S, Madelyn V, Aliah W
Troop 40272 Alisha A, Alinea M, Ann S
Troop 50634 Jessica D, Paige M, Amelia M, Kinley S
Troop 53525 Hannah A, Jasmine B, Eliza E, Raileen F, Lillien H, Andrea K, Addison L
Troop 74030 Haley K, Desarae R
Troop 76310 Abigail W
Troop 76350 Emily T
Troop 83044 Chlose H, Mikaela S, Kia W
Troop 83050 Sophie G, Anabelle G, Kaitlin J
Troop 86710 Ellisyn A, Maci H, Katherine M, Smantha M, Adriahna W

Award Recipients RSVP here.